Ljetna turistička sezona je pred vratima, a turistički djelatnici u Sloveniji upozoravaju da se ugostiteljstvo i turizam suočavaju s brojnim izazovima, među kojima je najveći nedostatak radne snage.
Procjenjuje se da u ovoj branši nedostaje više od 10.000 radnika. Iako su plate u ovom sektoru od 2019. godine porasle za gotovo 50 posto, one i dalje ostaju najniže u ekonomiji, piše Slovenska tiskovna agencija (STA).
Činjenica je da u ugostiteljstvu i turizmu već godinama nedostaje odgovarajući kadar. Uslijed nedostatka radne snage, mnogi ugostitelji bili su primorani prilagoditi svoje poslovanje, a jedan od načina bio je i skraćivanje radnog vremena lokala ili ugostiteljskih objekata, navode iz Obrtno-poduzetničke komore Slovenije.
Izrazili su zadovoljstvo što su prošle godine stupile na snagu izmjene i dopune Zakona o zapošljavanju, samozapošljavanju i radu stranaca, koje su omogućile sezonski rad stranaca u turizmu i ugostiteljstvu.

