U Sarajevu je potpisan sporazum kojim se formira veliki blok probosanskih stranaka koji će na oktobarskim izborima jedinstveno nastupiti u bosanskohercegovačkom entitetu RS.
Sporazum su potpisali predsjednici SDA, SBB-a, SDP-a, NES-a, PDA i BH Zelenih, prenosi Federalna.ba.
Poručuju da je blok formiran u interesu ne samo bošnjačkog naroda, nego i svih patriotski orijentiranih građana, jer prostor bosanskohercegovačkog entiteta RS ne smije biti mjesto tenzija, razmirica i međusobnog nadmetanja prodržavnih stranaka – bez obzira na političke razlike i rivalstva.
“Dosadašnji izborni rezultati jasno pokazuju da se jedino tako može osigurati adekvatna zastupljenost Bošnjaka i generalno državotvornih snaga iz bh. entiteta RS u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, kao i naše snažnije prisustvo u Narodnoj skupštini RS-a. Svako rasipanje glasova po strankama, u trenutku kada nam je svaki čovjek važan, direktno vodi lošijem rezultatu, odnosno slabijem političkom utjecaju probosanskohercegovačkih stranaka u bh. entitetu RS”, izjavio je Sevlid Hurtić, predsjednik stranke BH Zeleni.

