Izetbegović ne bježi od saradnje sa SDP-om

Postoje različiti prijedlozi za novog šefa OHR-a

Redakcija
2 min čitanja

Dok su planovi PIC-a nejasni, jesu li domaći lideri jasni i dovoljno glasni? Dokad će lični animozitet ugrožavati državni suverenitet? Da li su predizborne relaksacije uvod u postizborne kalkulacije? Vrijede li za sve isti aršini ili aršine ulazak u vlast ostavlja u prašini? Gost emisije Plenum na Federalnoj televiziji bio je Bakir Izetbegović.

- Marketing -

U osvrtu na budućnost Ureda visokog predstavnika, predsjednik SDA rekao je da postoje različiti prijedlozi, uključujući model podjele mandata između italijanskog i francuskog kandidata, ali da konačna odluka još nije donesena.

“Postoji prijedlog da se mandat podijeli, tako da po dvije godine obavljaju Italijan, a zatim Francuz. U svakom slučaju, OHR bi ostao, kao i bonske ovlasti“.

Govoreći o ulozi međunarodne zajednice, ocijenio je da je ona mnogo pomogla Bosni i Hercegovini, ali da je često bila previše popustljiva prema onima koji proizvode političke krize:

“Međunarodna zajednica je učinila puno za Bosnu i Hercegovinu, ali je pokazala previše spremnosti na ustupke strani koja je izvršila agresiju i genocid. Kasnije je i odnos prema Miloradu Dodiku bio takav da su mu se pravili ustupci.“

Šef SDA nije odbacio saradnju sa SDP-om na državnom nivou. “Ja neću bježati od toga, barem na državnom nivou, da se napravi jedan front koji bi mogao ponijeti probosanske politike“, rekao je Izetbegović.

Govoreći o kandidaturi Denisa Bećirovića, bio je vrlo kritičan.

“Probali su ljudi. Ja mislim da su iskustva vrlo loša sa Trojkom. Bećirović je čovjek koji 28 godina nešto priča. Ja ne vidim da je on išta uradio“.

Podijeli ovaj članak