Fokus nadležnih u Mostaru usmjeren na otpad

Grad ima mogućnost da mjesec dana odvozi otpad na druge deponije u zemlji, dok se situacija ne stabilizuje

Redakcija
2 min čitanja
Zalik, Mostar (Foto: Arhiv)

Požari na deponiji Uborak stavljeni su pod kontrolu, a fokus nadležnih sada je usmjeren na odvoz otpada iz Mostara. Više od 500 tona komunalnog otpada trenutno čeka transport na deponije širom Bosne i Hercegovine.

- Marketing -

Požar na Uborku i dalje tinja, a komunalni otpad iz grada nema kamo. Okupljeni građani na privremenoj pretovarnoj stanici upozoravaju da su bazeni cijevima povezani sa Neretvom.

“Okrenite se – zemlja, zrak, sve je zagađeno. Još je ovaj komad vode ostao. Ako se i on zagadi na ovaj način, mislim da smo mi ekološki potonuli skroz”, kazao je predsjednik Eko udruženja Vrapčići Alija Marić.

A nekoliko sati kasnije pronađen je kompromis. Grad Mostar ima mogućnost da mjesec dana odvozi otpad na druge deponije u zemlji, dok se situacija ne stabilizuje.

“Mi ćemo već sutra početi pretovar u Vrapčićima. Čim se stvore uvjeti na ovim lokacijama i malo rasteretimo tu lokaciju, to će biti i svojevrstan znak dobre volje. Nadam se da će stanovnicima sjevernog dijela grada ovo biti prihvatljivo”, izjavio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić (HDZ BiH).

U ambulanti Vrapčići danas nije bilo povećanog broja javljanja pacijenata zbog respiratornih tegoba.

U ovom naselju je postavljena i mjerna stanica za zagađujuće čestice, a prvi rezultati mjerenja bit će poznati idućih dana.

Federalna.ba

Podijeli ovaj članak