Arsen Novalija najavljuje tekmu Zmajeva za drugi krug

BiH večeras juri istorijsku pobjedu

Redakcija
3 min čitanja
Foto: AI

Piše: Arsen Novalija (Kopenhagen)

- Marketing -

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine će večeras od 21 sat u Seattleu početi još jednu istorijsku utakmicu.

Ovaj put protiv Katara od čijeg ishoda ovisi eventualni plasman u drugi krug Svjetskog prvenstva. Računica je jasna, odgovara nam samo pobjeda sa kojom bi imali 4 boda i bili bi jedna od 8 najbolje trećeplasiranih selekcija.

Ali, u tome se nešto pita i Katar jer i njih pobjeda vodi u drugi krug. Katar je osvojio bod sa Švicarskom, a poraženi su od Kanade. Pokazali su i dva lica. A, razloga za zabrinutost ima.

U prvom redu jer mi u prve dvije utakmice nismo bili pravi. U ofanzivi skoro nismo ništa pokazali, a večeras moramo.

Moramo se i postaviti potpuno drugačije nego protiv Kanade i Švicarske. Moramo izaći visoko i agresivnim presingom pokušati što prije slomiti Katar. Njihova utakmica sa Kanadom je putokaz kako i mi moramo igrati.

Ukoliko bi čekali da Katar krene naprijed i vrebaju šansu iz kontri mogli bi se naći u velikoj nevolji. Protivniku se ne smije prepustiti da on vodi igru. Samo ne znam koliko je Sergej Barbarez spreman napraviti promjena u odnosu na svoju 4-4-2 formaciju i defanzivni stil.

Po mom mišljenju bi Barbarez trebao odustati od Tahirovića i Demirovića. Ukoliko napadaču Stuttgarta ne dodijeli ulogu centralnog napadača. Očito je da u ulozi defanzivne polušpice Demirović nema onakav učinak kakav se očekuje.

U veznom redu nam treba brza igra prema krilima i možda ne bi bilo loše Mahmića uvesti na poziciju ofanzivnog veznog.

Za šta će se Barbarez odlučiti ostaje da sačekamo do večeras, mada, kao što sam već napisao, sumnjam da će odustati od svoje postavke i stila.

Inače, BiH nema razloga za optimizam kada se gledaju i prošli dueli sa Katarom, a bilo ih je dva. Barbarez je igrao u porazu od 0:2 u Dohi 2000. godine. Deset godina kasnije na Grbavici je bilo 1:1, a nastupio je Edin Džeko.

BiH će biti bez isključenog Tarika Muharemovića, a Katar bez Al Amina i Madiboa.

Ne preostaje mi ništa drugo nego da našim reprezentativcima poželim mnogo sreće večeras i pobjedu kojom bi se plasirali u drugi krug Svjetskog prvenstva i ispisali istoriju.

Podijeli ovaj članak